Az üzemszünet biztosítás tárgya nem dologi, hanem a vagyonbiztosításban biztosított vagyontágy (üzem, gép) biztosítási esemény következtében történő sérülése, megsemmisülése miatt fellépő veszteség. A biztosító a biztosított vagyontárgy sérülése miatti üzemi leállásból, és a termelési folyamat megszakadásából eredő pénzügyi veszteségekre nyújthat fedezetet az előre meghatározott kártérítési limit erejéig. Például egy nagyobb tűzkár esetén egy leállás veszélyeztetheti a cég további létét is ezért a leállás során keletkezett közvetett költségek és az elmaradt nettó nyereség megtérítése a cég túlélését jelentheti.

Ipari és/vagy kereskedelmi vállalatok, vállalkozások esetén a vállalkozás vagyontárgyait védő vagyon- és géptörés biztosítások mellett jelentős szerepet játszanak az ún. üzemszünet-biztosítások. Egy tűzeset vagy egy géptörés biztosítási esemény esetén ugyanis a termelés-, illetve bevétel kiesése nagyobb veszteséget okozhat, mint maga a dologi kár.

Az üzemszünet biztosítások feladata, hogy segítsenek áthidalni a dologi kárt követő újjáépítés, újratelepítés időszakát. Egy üzem vagy csarnok helyreállítása (bontás, engedélyek beszerzése, építés) akár egy évig vagy tovább is eltarthat, mely idő alatt számos költség változatlanul terheli a vállalkozást, illetve az üzemi eredmény csökkenhet vagy teljesen elmaradhat. Hasonlóan, egy gép termelésből történő kiesése leállíthat egy gyártási folyamatot, aminek jelentős negatív hatása lehet az üzemi bevételekre.

Kizárások

Az üzemszünet biztosítás kizárásai nem meghatározott eseményekre vonatkoznak (ezt az alapul szolgáló vagyonbiztosítás szabályozza), hanem a biztosító által fizetendő költségek és veszteségek körét korlátozzák.

Az üzemszünet biztosításoknak nem tárgyai – többek között – a következő költségek, veszteségek:

a) büntető jellegű költségek, így különösen: kötbér, bírság, perköltség, késedelmi kamat,
b) a bármilyen fajtájú adó és illeték,
c) a forgalomtól függő biztosítási díjak, licencdíjak, feltalálói díjak,
d) az áruk, az alap-, nyers- és segédanyagok beszerzésére fordított költségek, az üzemanyag és energiadíjak, amennyiben ez utóbbiak nem az üzem fenntartásához szükséges ráfordítások vagy alap-, illetve készenléti díjak,
e) a fuvardíjak, ha a biztosított nem rendelkezik erre vonatkozóan szerződéses kötelezettséggel, valamint a küldemények díjmentesítési költségei,
f) egyéb, a termeléssel és/vagy kereskedelemmel össze nem függő bevételek és költségek, pénzügyi bevételek és ráfordítások, rendkívüli bevételek és ráfordítások, különös tekintettel a tőke-, spekulációs és ingatlan ügyletekből származó nyereségekre és költségekre.